Pages

Thursday, April 10, 2025

Det går ner men det går upp

 Det är minst sagt turbolenta tider och tänker absolut inte skriva mer om saken då så många andra sysselsätter sig med sådana vanskligheter och mer eller mindre märkliga killgissningar... Konsensus är ungefär lika korkat som vanligt och det finns egentligen inte mycket mer att säga än så än att det är nu återigen råder ett stort överflöd på alla dessa experter som verkar veta precis vad som skulle hända, hur man nu ska göra och vad som kommer att ske!!! Synd att de nästan alltid har helt fel!... Det svenska superduperunderverket Riskbanken (Riskbaken skrevs det av misstag först vilket väl får anses hyfsat komiskt!!! Skriverier i all ära men en riktig fysisk spark i Riskbaken vore på sin plats och välförtjänt)) bör nu enligt flera storbanker sänka styrräntan 3*25 punkter!!! Liksom lite "hoppsan"... Det svänger fort i superundrets värld... Pengar in, pengar ut, sänka ränta och höja ränta. Experimentera med minusräntor o.s.v... Stabilitet är inte viktigt... Kalkyl menade att en sänkning till borde ske när alla experterna förutom KI menade att "nu är det slut på sänkningar". Nej experter: det är inte alls slut på styrräntesänkninger vilket ni också borde... Men ni är bortkopplade ifrån verkligheten.

För den Kalkylska Pengamaskinen flödar pengarna in och förhoppningsvis räckte många, om inte alla, av de inslussade kronorna i inslussningrännan tillhörande den Kalkylska Pengamaskinen ut ett stort fett finger åt Maggan (S) och Damberg:et (S) och de övriga vänsterkommunisterna. Maggan ljuger i TV vilket har uppmärksammats och visst det är inte första gången, antagligen inte den sista heller. I övrigt försöker (S) sig på att försköna och framhäva situation Sverige och hur mycket de faktiskt gjort (läs inte fått gjort). Tyvärr verkar (S) ha hela och förunderliga samt förfärliga 35.5% i väljarstöd?.. Många senildementa väljare... Svantesson (M) har nu fått beröm för den förda finanspolitiken!

Den Kalkylska Pengamaskinen stävar på, jaja full fart fram är nog mer korrekt, och när börsen går ner går Pengamaskinens direktavkastning (DA) förstås upp!!!:


Vilken siffra man vill titta på beror på personen som tittar. Kalkyl tittar och bryr sig nästan uteslutande om och på "Netto+Åter KS" då det är den DA:n som ger pengar i handen för innevarande år. "Åter KS" betyder återbetald källskatt. 

Det var riktigt nära att ta ett bet idag men ja Kalkyl manade sig till lugn och "förlorade" istället en slant, bet:et hade alltså gått vägen... Hälften av morgonens uppgång raderades under dagen... Ungefär samma som hände, fast omvänt, i måndags eller tisdags.

Så superundret alias Riskbanken: ner på knä och bekänn färg!!!


2 comments:

  1. Ja det svänger på marknaden, tyvärr känns det som svängarna söderut fortfarande dominerar.

    Skillnaden på Netto o Brutto DA, är det att du betalar skatt på några utdelningar, eller är även en del av schablonskatten medräknad här?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hallå Tole!
      Verkligen turbolenta tider nu... Det är nog precis så, söderut dominerar framöver också...

      Så här, finns en del inlägg som berättar mera, men när schablonskatten tas med kallar jag det för utdelningslön. Du gav mig en ide så ska lägga till DA för att nå fram till utdelningslönen också. Aldrig haft DA tillgängligt på detta viset i Mästerexcelarken men la till detta igår.

      Bruttoutdelningar - källskatt - AF skatt (30%) = Nettoutdelningar

      Sen la jag ju även till DA för Brutto och Netto inkl återbetald källskatt.


      Delete