Wednesday, August 27, 2025

Riskbanken - sänker snart

 Riskbanken lät styrräntan ligga oförändrad vid senaste mötet, ett beslut som av många ekonomer kritiserats en del. Förvisso finns en hel del som tyckte det var bra. Swedbank har nu uppdaterat sin syn på den svenska ekonomin och det är en ganska dyster bild. Swedbank räknar nu med två ytterligare sänkningar innan året är slut, om detta blir fallet får Konjukturinstitutet (KI) rätt i sin tidiga prognos om att styrräntan skulle ner till 1.50%. Läs lite om olika styrränteprognoser i inlägget från 30:e december 2024, läs här.

SEB spår en ytterligare räntesänkning under året medans Nordea fortfarande lutar åt att det är färdigsänkt. Riskbanken alias superundret gillar att hålla dörren öppen, som de så fint säger, vilket betyder att det finns möjlighet att sänka räntan under året.

Swedbanks prognos går i linje med vad Kalkyl tyckt länge, den svenska ekonomin går trögt och den vill inte riktigt komma igång ordentligt och därför, givet att sommarinflationsbidraget klingar av nu när semestertiderna tyvärr avslutats för de flesta, behövs mer stimulans. Att det just är Swedbank som nu är ute med en något förändrad prognos och analys är lite extra kul då den banken varit mer restriktiv tidigare mot sänkningar. Stimulansen enligt Swedbanks analys behöver komma från två håll:

  • finanspolitiken med skattelättnader och pengainjektioner 
  • Riskbanken
Med andra ord behöver ekonomin fortsatt lite boostning och lite mer tramp på gasen istället för fegandet som superundret sysselsätter sig med. Det verkar ha rått hyfsat stor konsensus i direktionen för beslutet som togs men Per Jansson, en av flera vice Riksbankschefer, stod ut lite mera åt det duvaktiga hållet om att släppa på bromsen tidigare än senare. 

Den spännande dagen den 20:e augusti blev, som det skrevs om i förra inlägget som kan läsas här, blev inte värst spännande och styrräntan fick ligga kvar. Lite så där lagom antiklimax och väl försiktigt. En ny spännande dag uppstod därför direkt och befästes idag med Swedbanks prognos och analys, dagen är den 23:e september då superundret lämnar nästa räntebesked. Superundret har gäckat och ställt till saker under många år nu. En dag kommer kanske styrräntans vingliga och ibland smått vansinniga framfart och kurs att helt kunna ignoreras, det vore skönt! Tills dess måste dess färd hållas under uppsikt och pareras efter bästa egna förmågan. 

No comments:

Post a Comment